«خواسته‌های شبه فمینیستی به روش حمام زنانه عمومی»

اردوان روزبه / وبلاگ

این روزها کم شنیده نمی‌شود که ملت یقه می‌درند که «چرا در کابینه روحانی وزیر زن نیست» و جالب‌تر نوشته‌ای دیدم از یک بنده خدا که «باز گلی به گوشه جمال تمامیت خواهان که در دوران احمدی‌نژاد در کابینه وزیر زن بود اما این جا خبری نیست». 

به نظر من خیلی از رفقا دارند سرنا را از سر گشادش می‌زنند. وقتی خود زنان ارزش‌های انسانی خود را به میزان حداقلی «فقط زن بودن» کاهش می‌دهند نباید خیلی توقع «کن فیکون» داشت. انگاری مهم این است که فقط از جنس زنانه باشد. حالا سواد داشت یا نداشت و یا تا چه حد به حقوق انسانی که البته بخشی از ان شامل حقوق زنان نیز هست پای‌بند هست یا خیر، ظاهرن در اولویت نیست. 

به نظر من تا زمانی که تصور حق‌ستانی در ابعاد «زنانه-مردانه» که بیشتر حمام عمومی را تداعی می‌کند، خلاصه شود چیزی دست کسی را نمی‌گیرد. 

کاش این روزها به جای یقه دراندن‌های شبه فمینیستی که بخش عمده‌ای از جامعه «شبه روشن‌فکری» ما با آن درگیر است و تا اسم زن و حقوق و لایحه ازدواج مجدد می‌آید رگ گردنشان به قاعده طناب کلفت می‌شود، کمی به فکر حقوق انسانی از دست رفته بدون جنسیت می‌بودند. کاش توقع‌شان از این حداقلی کمی ارتقا پیدا می‌کرد و سهم‌شان را از انسانیت و حقوق انسانی بدون چماق زنانه‌گی می‌ستادند،   که بی‌شک می‌شد فردای بهتری برای زنان و برای مردان متصور شد.

 

1 دیدگاه برای ««خواسته‌های شبه فمینیستی به روش حمام زنانه عمومی»»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s