سفرنامه- جنگ نازی ها با ساقه ناز در سه اپیزود

بیست و یکم فبریه دوهزار و یازده

اپیزود اول

باد می پیچید با کاج در میان کومه ها خاموش…

اتوبوس از راه می رسد درست در ساعت سیزده و چهل و یک دقیقه. مرد پیاده می شود. زن به استقبالش می رود با لباسی سپید و دامنی قرمز. گل رزی به سینه زده است. زن سنش از چین و چروک صورتش کم نمی نماید. صورتش پر از شادی است. سیاهی پوستش بیشتر خود می نماید و قتی صورتش جمع می شود از شور. یقه اش را درست می کند که همه چیز مرتب باشد. به سمت مرد می رود. مرد بلند قامت با موهای مجعد کوتاه اگر بیشتر از زن نباشد سنش کمتر نیست. زن به دو قدمی مرد رسیده است با دقت یقه پیراهن را صاف می کند همه چیز درست ان طوری شود که مرد دوست دارد. مرد آرام دست در جیب می کند و عصای سفیدی را بیرون می کشد. آرام تای آن را باز می  کند و بر زمین می کوبد تا مانعی نباشد سر راه.

-=-

اپیزود دوم

وقتی باران بال پرنده را خیس کرد…

سر خیابان بیست و یکم و «پی» یک کلیسا با برجی بلند است. سرما پیچ می زند به دور همه چیز. از دور می شود دید که پرنده ای با دمی بلند و سبز رنگ هی از این سوی به آن سوی می پرد بر لبه پیاده رو بی قرار است. از دور با خودم می گویم چه سر خوش است این پرونده، حتا در سرما. قدم ها را تند می کنم که زودتر به میهمانی این پرنده برسم.

در باغچه جفتش مرده بود. با پرهایی خیس. پرنده پایین و بالا می رفت و دور او می گشت.

-=-

اپیزود سوم

هر روز که به سمت ایستگاه مترو می روم. مرد را می بینم. آرام نشسته بر لب یک پله مانند و به مردم نگاه می کند. موهای ژولیده و اورکتی نظامی که مندرس است. چیزی از کسی نمی خواهد. کاری هم ندارد با کسی انگار فقط کارش همین نگاه کردن است.

می آیم یک روز به سویش. کنجکاوم از این چهره و از این صورت یخ زده. به بهانه پول دادن جلوتر می روم. نگاه می کند، چشمانش آبی است. هفتاد سال باید داشته باشد. آرام می گوید: تو می دانی کهنه سرباز ها که هستند؟ من یک کهنه سرباز جا مانده از سایگون در ویتنام هستم. به نظرت دوباره ما به ویتنام بر خواهیم گشت؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s