تو این رنج را چگونه درک می کنی، کسی که قلمت فقط به مرگ می گردد – صدای همسر جعفر کاظمی ساعتی بعد اعدام

صبح هر روز معنی اش می تواند امید باشد. امید به فردا و این که روزهایی را در فردایت چطور آغاز کنی، چطور بگذرانی و چطور بهتر و بهتر باشی. برای فرزندانت، برای همسایه هایت و برای حتا گل نسترنی در باغچه خانه ات.

اما این روزها صبح ها با کابوس آدم هایی برایم آغاز می شود که طلوع صبح شان پایان فردا هایشان است.

امروز صبح خبر اعدام جعفر کاظمی و محمد علی آقایی در رسانه ها منتشر شد. بهت زده داشتم به خبر نگاه می کردم. پیشتر گفتند که اعدام لغو شده است. همسرانشان شاید باور کرده بودند. یعنی راهی جز امید و باور نداشتند. اما نوشته بودند وقتی رودابه اکبری برای دیدن همسرش رفته است به او گفته اند که شوهرت را اعدام کردیم. به همین سادگی.

راستی جلاد چقدر به گفتن این جمله عادت کرده است. راستی جلاد روزی اگر پسرش را اعدام کنند همین طور خبر می شنود و خبر می دهد؟

یک آدم دیگر برای فکرش از حق حیات محروم شد. برچسب مجاهد و یا مخالف دیگر فرقی نمی کند. مهم این است که دیگر او نمی تواند به نسترن خانه شان آب دهد. نمی تواند به فردا بیندیشد و دیگر فرصتی ندارد که همسرش را به آغوش بگیرد. تنم لرزید از سرمای دم صبحی که آدمی را بی خبر به پای چوبه دار می برند.

تماس گرفتم با همسر او کوتاه و چند ثانیه ای بود. گفت نمی توانم صحبت کنم. صدایش را بار ها گوش کردم. فقط گفت نمی تواتم. پر از حرف بود. از یک زن که دیگر مردی را ندارد. از یک انسان که دیگر تمام می شود.

این ها چقدر  راحت روی کاغذ می نویسند: «اعدام» و آدم ها چه سخت طناب گردنشان را می شکند. مصلحت، نظام، دین یا مذهب همه اش به درک وقتی برای جان آدمی ارزشی قایل نباشد.

صدایی پر از درد، اوج بی کسی در بین کسانی که به نام دین و امنیت همه را بی دین و امنیت کرده اند.

صدای رودابه اکبری را از این جا بشنوید

صدای همسر جعفر کاظمی ساعتی بعد از اعدام

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s