بازداشت زخمی های راهپیمایی تهران در بیمارستان

۳۰ خرداد ماه ۱۳۸۸ کمپین بین المللی حقوق بشر امروز اعلام کرد که تعداد بسیار زیادی از مردم ایران در حالی که تلاش می کردند تجمع مسالمت آمیزی برگزار کنند توسط نیروهایامنیتی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و مجروح شدند و مجروحینی که به بیمارستان منتقل شده بودند در برخی از بیمارستان ها بازداشت شدند.

نیروهای مسلح نظامی و انتظامی و همچنین گروههای شبه نظامی مسلح با هزاران نفر از مردمی که تلاش می کردند تجمع برگزار کنند به مقابله پرداختند. بر اساس اطلاعات رسیده بهکمپین بین المللی حقوق بشر، نیروهای نظامی با استفاده ازسلاح باتوم الکتریکی، گاز اشک آور و توپ های آب، صدها نفر از مردم را مجروح کردند. گزارش های تائید نشده نیز حاکیاست که تعدادی از تظاهر کنندگان کشته شده اند. یکی از شاهدان عینی به کمپین گفت که او زن جوانی را دید که از ناحیه گردن به او شلیک شده بود و کشته شد.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد وضعیت مجروحین گفت: «بازداشت مردمی که خواستار حقوق تضمین شده خود در قانون اساسی ایران و قوانین بینالمللی هستند و توسط نیروهای امنیتی زخمی شده اند، بسیار اسف بار است. و این بی حرمتی کامل دولت به جان مردم ایران است

بر اساس اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر، روز 29 خرداد ماه به پرسنل و پزشکان بیمارستان ها دستور داده شده بود که فهرست زخمی ها را گزارش کنند.

بسیاری از افرادی که بشدت مجروح شده و در وضعیت بحرانی هستند، بخاطر ترس از بازداشت، بدنبال راههای مختلف درمان فوری هستند و برخی نیز گزارش شده که ممکن است کهبه سفارت های خارجی مراجعه کنند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می خواهد که در مورد تعداد افرادی که در جریان این تجمع کشته و مجروح شده اند، پاسخگویی کامل و شفافی ارائه شود. این کمپین از مقامات میخواهد که از مداخله در کار مراکز درمانی و بهداشتی شدیدا خودداری کنند.

همچنین به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گزارش شده است که امکان ارتباط زندان اوین تهران با بیرون قطع شده است. زندان اوین محل نگهداری زندانیان سیاسی و تعدادی ازروشنفکرانی است که از قبل در زندان بود ه اند، و همچنین بسیاری از سیاستمداران مخالف، فعالان حقوق بشر و روزنامه نگارانی که در طول روزهای اخیر بازداشت شده اند به اینزندان منتقل شده اند.

هادی قائمی در مورد قطع ارتباط زندان اوین با بیرون از زندان گفتقطع ارتباط زندانیان اوین با دوستان و اقوام به معنای این است که همه در زندان اوین در یک بازداشت واقعی دولتیبدون ارتباط با دنیای خارج قرار دارند، و این خود به این معناست که همه آنها در خطر شدید شکنجه دولتی هستند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s