اعدام نمی‌شوند، آن‌ها را قصاص خواهیم‌کرد…

در گفت‌و‌گو با محمد‌اولیایی‌فرد وکیل‌دادگستری

اردوان روزبه

a.roozbeh@radiozamaneh.com

 منبع رادیو زمانه

برخلاف بخشنامه‌ی چندی پیش قوه‌ی قضاییه‌ی ایران در خصوص تخفیف مجازات اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال، چند روز پیش دادگستری کل استان اصفهان از اعدام نوجوانی که در سن ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بودخبر داد.

این نوجوان افغان به جرم قتل یک هم‌وطنش به اعدام محکوم و صبح چهارشنبه هشتم آبان در محوطه ی مرکزی زندان اصفهان به دار آویخته شد. درست اولین اعدام بعد از این بخش‌نامه.

محمد اولیایی‌فرد مدیرمرکز مطالعات نقض حقوق‌بشر در ایران و وکیل دادگستری در مورد بخشنامه‌ی جلوگیری از اعدام نوجوانان در ایران و اعدام روز چهارشنبه‌ی گذشته درزندان اصفهان به زمانه توضیح داده است.

 

بعد از اعلام بخشنامه‌ی قوه‌ی قضاییه دال بر «مجازات‌های زیر ۱۸ سال منجر به اعدام نخواهد شد» روز چهارشنبه‌ هشتم آبان‌ماه در اصفهان شاهد اعدام نوجوانی بودیم که در سن ۱۷ سالگی دست به قتل زده بود. شما تناقض در این قضیه می‌بینید؟

 

اخیراً اعلام شد که ریاست قوه‌ی‌قضاییه‌ی ایران بخشنامه‌ای در خصوص منع اعدام افراد زیر ۱۸ سال و یا صدور احکام غیر اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال را صادر و احکام اعدام را متوقف کرده است که این با خرسندی حقوقدانان مواجه شد.

 ولی این خرسندی چندان دوام نیاورد به خاطر این که مقامات قضایی بلافاصله اعلام کردند که قصاص  از موارد این بخشنامه خارج است.

 

بنابراین وقتی که قصاص از این بخش‌نامه خارج باشد و از آن جایی که عمده اعدام‌های ایران در مورد قصاص است، بنابراین این با وجود این بخش‌نامه هم شرایط هیچ تفاوتی با گذشته از نظر ماهیتی ندارد. چون مساله‌ی قصاص را خارج از این بخشنامه دانسته‌‌اند.

همان‌طور که مکراراً به قوه‌ی قضاییه اعلام کردیم با توجه به ماده‌ی ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک که در سال ۷۲ به تصویب مجلس ایران رسیده است و همچنین بند ۵ از ماده ی ۶ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که طبق ماده‌ی ۹ قانون مدنی فراتر از قانون و در حکم قانون به این میثاق‌ها محدود می شود و در این میثاق‌ها و مواد جلوگیری از اعدام کودکان و افراد زیر ۱۸ سال آمده است، بنابراین ما هم‌چنان این اعدام‌ها را غیر قانونی می‌دانیم و بنده بنابر نامه‌ای که به قوه‌ی قضاییه نوشتم این اعدام‌ها را جنایت علیه بشریت تلقی می‌کنم و خواستاراین هستم که قوه‌ی قضاییه هر چه سریع‌تر از قصاص افراد زیر ۱۸ سال جلوگیری کند.

 

از سویی بهانه‌ی مسوولان قضایی در مورد اعدام افراد زیر ۱۸ سال و صدور احکام مرگ برای افراد زیر ۱۸ سال، دو مورد است یکی حق شرط ایران در کنوانسیون حقوق کودک و هم‌چنین می‌گویند: ما قصاص می‌کنیم ولی اعدام نمی‌کنیم.

 

در حالی که ما پاسخ دادیم که حق شرط زمانی که با مفاد، روح و اهداف یک کنوانسیون  مخالف باشد باطل است. بنابراین به همین دلیل است جامعه‌ی بین‌المللی به ایران فشار می‌آورد که شما کنوانسیون حقوق کودک را امضا کرده‌اید پس چرا به آن پایبند نیستید.

 

آقای اولیایی‌فرد،شما مدیر مرکزی هستید تحت عنوان  «مطالعات قوانین نقض حقوق‌بشر در ایران» می‌توانید توضیح بیشتری در مورد این مرکز، ماموریت‌ها و برنامه‌های کاری آن به ما بدهید؟

 

این مرکز در واقع مرکز مطالعات قوانین نقض حقوق‌بشر است. ما قوانینی که قبلاً تصویب شده و هم‌چنین قوانینی را که بعداً تصویب خواهد شد و یا مصوباتی که انجام می‌گیرد و یا بعداً به شکل قانون در می‌آید و یا در حکم قانون است را مورد ارزیابی و مطالعه قرار می‌دهیم و چنان‌چه با اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و هم‌چنین با میثاق های بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین میثاق مدنی تعارض داشته باشد و اساساً با حقوق بشر که در دنیای امروز شناخته شده است، مغایر باشد را اعلام می‌کنیم که این مواد بر چه اساسی مغایر  با موازین حقوق انسانی است و سعی می‌کنیم که با انتشار این بیانیه‌ها از مقامات بخواهیم که آن را اصلاح کنند و قوانین در جهت تطبیق با حقوق انسانی و حقوق شهروندی مردم تنظیم شود.

 در صورتی که این کار انجام نشود، به شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در مورد این مسایل گزارش خواهیم داد.

 

وقتی اشاره می‌کنید قوانین ناقض حقوق بشر در ایران به این معنا است که ما قوانینی یا مواردی را داریم که به آن برخورد کرده ایم. آیا تعداد این قوانین زیاد است؟

 

ما جلساتی داریم و تک به تک مواد قانونی را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم که اعلام آن‌ها در وقت این گفت‌و گو نمی گنجد.

 

اما به طور کلی بله، در قانون مجازات اسلامی فعلی بسیاری از مواد مخالف حقوق بشر است. همین‌طور در قانون مدنی و آیین دادرسی‌های‌مان. ولی عمده ‌قوانینی که به آن‌ها می‌توان اشاره کرد که ناقض حقوق بشر است، مربوط به قانون مجازات اسلامی است.

 

 

 

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s