کامران و هومن و فرصتی برای وطن پرستی

به بهانه برگزاری کنسرت دو خواننده ایرانی در مالزی:

اردوان روزبه

ماجرا از چند ماه پبش شروع شد. درست وقتی که یک بلاگر به نام شیمو بر روی سایتش دو ویدئو یکی گفتگوی دو خواننده ایرانی، کامران و هومن با گزارش‌گر شبکه سی‌بی‌اس کانادا و نظر‌های یک جوان اصفهانی را در مورد آنها گذاشته بود. تیتر مطلب این بود: اگر وطن پرستیم؛ اگر ایرانی هستیم؛ اگر یک سر سوزن غیرت داریم به کنسرت کامران و هومن در مالزی نرویم.

این دو خواننده در نوزدهم ماه اکتبر در شهر کوالالامپور کنسرت دارند. شیمو خواسته بود که اگر کسی غیرت دارد به این کنسرت نرود. که البته سیزده کامنت گذار این مطلب با نظراتی تقریبن مخالف به این موضوع نگرسته بودند.

دو خواننده ایرانی در این گفت‌وگو اشاره می‌کنند که آن‌ها کانادایی هستند و بیشتر ترجیح می‌دهند به زبان‌های بین الملی بخوانند. این بلاگر این حرکت را به نوعی به دور از وطن‌پرستی خواننده بود. او در آستانه کنسرت این دو خواننده در کوالالامپور خواسته بود که ایرانیان با تحریم، در کنسرت شرکت نکنند. اما ماجرا به این‌جا ختم نشد. وقتی یک وب سایت تجاری خبری این مطلب را به نقل از سیمو زد، کار بالا گرفت و این آغاز یک اختلاف نظر برای عموم جوانانی شد که دست بر قضا بر نت هم دستی داشتند و به نوعی در تایید و یا تکذیب این رفتن و نرفتن سخن می‌گفتند.

روز‌های اول، این ماجرا همه‌گیر نشده بود اما بعد از مدتی تقریبن موضوع گفت‌و‌گوی بیشتر دانشجو‌ها و جوان‌های ایرانی، رفتن و یا نرفتن به این کنسرت بود. اما ظاهرن بنا نبود که این داستان تمام بشود.

از سویی نیز نحوه بیان این وب‌نوشته اگر چه به نقل بود، اما با لحنی بود که باعث شد سایت دیگری هم که به همین ترتیب فعالیت تجاری خبری دارد، در صدد پاسخ بر آید. این داستان به همین شکل بالا گرفت. در همین حال که این دو خواننده در گفت‌وگویی با حمید شب‌خیز این مصاحبه را یک اشتباه از سوی خودشان خواندند، کار به خواننده‌گان‌رپ هم کشید و آنان نیز برای کامران و هومن رپ می‌‌خواندند و به همین نحوه آنها را به باد انتقاد می‌گرفتند. این داستان برای مالزی نشینان که در آستانه برگزاری کنسرت بودند پر التهاب تر بود.

در ادامه سایت ایران مالزی در تاریخ هفتم اکتبر توسط گروه هکری که خود را از طرفداران این دو خواننده معرفی می‌کردند هک شد. این موضوع باعث شد که این سایت برای سایت رقیب با صدور چکی به عنوان پاداش سرعت در اطلاع رسانی به طنز مبلغ پنجاه رینگیت (واحد پول مالزی، معادل حدود پانزده دلار) صادر کند و تصویر آن‌را بر روی سایت خود بگذارد. ایران مالزیا اشاره می‌کند که پیش از آن که کسی از این هک مطلع شود سایت «بیاتو مالزی» این خبر را نشر کرده است. آن سایت نیز در پاسخ می‌گوید که از طریق یک ایمیل از جریان مطلع شده است و انگار داستان کامران و هومن بهانه خوبی برای طرح مناقشات مختلف شده است.

 

من مخالف حضور کامران و هومن در مالزی هستم

برای این گزارش سراغ بعضی از جوانان رفتم. گروهی که این حرف دو خواننده را دور از وطن پرستی و تاریخ چند هزار ساله ایران می دانستند. گروهی دیگر هم اشاره می‌کنند که آنهای می‌توانند ایرانی نباشند اما نباید برای ایران آهنگی بخوانند.

اما برخی هم معتقدند ایرانی بودن چیزی نیست که کسی بخواهد آنرا انکار کند. آنها می‌گویند با تحریم این کنسرت به این صحبت کامران و هومن اعتراض خواهند کرد.

 

من به کنسرت کامران و هومن می روم

اما وقتی به یک برنامه دیسکویی با آهنگ های ایرانی که هر از گاهی در شهر «سایبرجایا» در نزدیکی کوالالامپور برگزار می‌شد دوستانم می‌رفتند، خواستم ضبط را هم با خودشان ببرند و از جوان‌های ایرانی بپرسند که آن‌ها نظرشان چیست؟

گروه‌های مخاطب بیشتر از دو دسته بی تفاوت و علاقه مند تشکیل می‌شدند. برخی تاکید می‌کردند که بیشتر دوست دارند شبی را با یک کنسرت ایرانی بگذرانند و برای‌شان این مهم نیست که چه گفته می‌شود. برخی دیگر هم اشاره می‌کردند که این دو خواننده توضیح داده‌اند که اشتباه کرده‌اند و گروهی که دارند به این موضوع ادامه می‌دهند و سخت‌گیری می‌کنند بهتر است در زمینه‌های دیگر هم سخت‌گیر باشند.

 

به هر صورت بنابر گفته برگزار کننده، بلیت‌های کنسرت این دو تقریبن فروخته شده است. برنامه هم در نوزدهم اکتبر برگزار می‌شود. اگرچه برخی هم اشاره می‌کنند گروهی می‌خواهند در این کنسرت اعتراض کنند.

با دوست روزنامه‌نگاری صحبت می‌کردم که نظر دیگری داشت. او می‌گفت: امروز که در ایران به اشکال مختلف هر روز بر ایرانی و حقوق ایرانی خدشه وارد می‌شود. کم خطر ترین کار، اعتراض به کامران و هومن است. آیا همین برای وطن پرستی کافی است؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s