کلن؛ پایتخت دیجیتال دنیا

این گزارش از دوست خوبم محمد حسین نیک پور خبرنگار و عکاس شیرازی از فوتو کینا است:

 
 بزرگترین رویداد در زمینه ی عکاسی و تصویربرداری دیجیتال در شهر کلن گشایش یافت.
 
در نمایشگاه «فتوکینا» که بصورت دوسالانه در آلمان برپا می شود امسال نیز از 23 تا 28 سپتامبر 2008 آخرین فناوری های دیجیتال به نمایش گذاشته خواهد شد و به شیوه هرسال غول های بزرگ سازنده ی دوربین ها و تجهیزات عکاسی و تصویربرداری برترین فناوری های خود را رو خواهند کرد.
در این نمایشگاه تخصصی محصولات تصویری، دوربین های عکاسی و ویدیویی، قطعات و لوازم دوربین ها، فیلم و ذخیره های دیجیتالی رسانه ها، لوازتصویربرداری دیجیتالی، تصویربرداری متحرک، سینمای خانگی، تکنولوژی اسلاید و انواع خدمات تصویری به نمایش گذارده می شود.
در کنار این رویداد بین المللی، نمایشگاه های عکس در سراسر شهر زیبای کلن نیز برگزار می شود.
موضوع اصلی نمایشگاه فتوکینا، ارتباطات تصویری است. فتوکینا نمایشی است باشکوه از اینده مشترک عکاسی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات.
نخستین دوره نمایشگاه فتوکینا در سال 1950 در شهر کلن برگزار شد.
مرکز نمایشگاهی شهر کلن که نمایشگاه فتوکینا نیز در آن برگزار می شود 11 سالن بزرگ به مساحت 284 هزار متر مربع دارد و فضای بیرونی و آزاد این سالنها 75هزار متر مربع مساحت دارد.
فریتز گرابر پایه گذار نمایشگاه فتوکینا و نیز انجمن عکاسی آلمان DGPh است. آغاز کار او برای ایجاد نمایشگاه فتوکینا در سال 1949بود و در سال 1950 درحالی نمایشگاه فتوکینا را بنیان گذاشت که شهر کلن 5سال بعد از جنگ جهانی دوم همچنان چهره یک شهر جنگ زده را به خود داشت. پس از آن فتوکینا هر دوسال یک بار برگزار و تبدیل به بزرگترین نمایشگاه تجاری در زمینه تمام صنایع مربوط به عکاسی شد و همواره مورد استقبال مخاطبان و دست اندرکاران این صنعت قرار گرفته است. گرابر تا سال 1980 شخصا مسئولیت اصلی برگزاری نمایشگاه فتوکینا را برعهده داشت و به مدت نیم قرن معروف به آقای فتوکینا بود.
گرابر عکاس، نویسنده، کتابدار، ناشر و کلکسیونر عکس، بخشی از تاریخ عکاسی آلمان است و از سال 1973 در دروس و کتاب های دانشگاهی به نام او اشاره شده است. گرابر افزون بر 300 نمایشگاه بین المللی عکس برپا کرد و اغلب در این نمایشگاه ها استعدادهای جوان و گمنامی را به عالم عکاسی معرفی کرد.
پروفسور فریتز گرابر 31 مارس 2005 در سن 96سالگی در شهر کلن درگذشت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s