کله پاچه یا اینور دلم اوفینا / اونور دلم اوفینا!

اردوان روزبه / روز هشتم

امروز می خواهم در ستون آشپزی روز هشتم، برایتان در مورد روش طبخ کله پاچه صحبت کنم. در انتخاب کله که باید از نوع «پر مغزش» هم باشد الزامن بهتر است که با انتخاب سر آشپز مشرف شود (از نوع پرویزش) به دیگ. چون یک انتخاب غیر کارشناسی ممکن است که شما را درگیر کله های بی فایده ای مانند«کله پوک»، «کله خر» و حتا کله اسب و کله بادمجان کند که این روز ها اگر نگوییم زیاد است دست کم،کم نیست. پس در انتخاب کله هایی که پر محتوا هستند کار را بسپارید به دست «کاردان». اما در مورد پاچه بعرضم خدمتتون. پاچه خواری کاری است بس مفید، با حالی دلچسب و پیشرو چه بسیارند که در همین خوردن ها چنان پیشروی بنمودند که دیگر کار از خوردن پاچه فراتر و به خوردن برخی اندام دیگر معطوف شده. لذا در انتخاب پاچه نیاز به کارشناسی نیست و اساسن از «سپور» سر محلتون شروع کردید هم نباختید، چون خدا را چه دیدی و از ناحیه همان برادر، فردا مشمول برکات و خیرات شدید. قدما بگفته اند :«الپاچه فی الاشاره» یعنی پاچه بخور به جیک ثانیه. پاچه خوردن کاری است که از کله خوردن با فایده تر و بهتر است و بتوانید که مدارج ترقی را با همین روش ادامه بدید، کلن یعنی: همینو بیا…

اما تا کله های منتخب سر آشپز را در سینی می گذاریم، و به روش آب واجبی پشم و پیلی هایش را می گذاریم بخیسد،  (یادی کرده باشیم از صاحبان ایده در عرصه این پیکار) خوب است فقط برای تنوع و رفع بیکاری سری به دنیای کوچک و حقیر رسانه‌ها بزنیم (چون بسیاری از خبر‌ها که می‌خوانیم و می بینیم خیلی مهم نیست، مثل خبر توقیف شرق که نمی دانم برای دفعه چندم است // پ.ن: فکر کنم خود رحمانیان، صاحب‌امتیاز محترم هم نداند دفعه چندم است// خوب شد که شد! این که اتفاق جدید و تازه‌ای نیست،  «هم‌میهن» هم شد، خرداد هم شده بود، جامعه هم شده بود و یه عالمه دیگر، مگر فرقی هم کرد؟ چاپ شدن و یا نشدنش؟ آب از آب تکان نخورد. پس نتیجه این که: مهم نیست، از خواص نزدیکی به انتخابات است). علی ایحال، کسی که خود را درگیر دیگ کله‌پاچه ما بکند روزگارش به ترباشد.

اما تا یادم نرفته بگویم: روزم مبارک!

من درست در یک همچین روزی بدنیا آمده‌ام، نه یعنی از دنیا رفتم، نه بابا یعنی مورد تقدیر آنهم از اشکال مختلف قرار گرفته ام (فانتایی، بادمجونی، باتومی، اتویی و چند مدل تازه که  گفتن هنوز نگین). یعنی راستش اصلن نمی‌دونم امروز من چی‌شدم. می‌گن قراره آقای مسوول «ماده و نر» تبصره 13 (همونی که بنزین ما رو کوچونی کرده) به افتخار این روز، بنا هست یک لیتر سهمیه بنزین به ما اعطا کنه (البته فکر نکنم از بخش ماده اش به ما برسد، چون تا الان که فکر می کنم ما همیشه بخش دومش اش گیرمون آمده). من که خدایی وقتی یه لیتر بنزین تو شیشه با کبریت می بینم کلی هوس می کنم «کوکتل پارتی» راه بندازم (این یکی آبروش از مخمل بیشتره). نه بابا غلط کردم، فراوان عسلی خوردن در این دشت ما هنر کنیم سهمیه تخصیصی را با رعایت جوانب برای خود سوزی دخیره می‌کنیم. آره داشتم می گفتم مادر، روزم مبارک، کیف می کنم از امنیت شغلیم، از اعتبارم، از این‌که خوشبختانه به عکس برخی جوامع فاسد و بی در پیکر غربی ما اینجا همیشه گوش شنوا برای شنیدن حرف‌های روزنامه‌نگار‌ها، حتا اونهایی که مثل من گمراه هم هستند داریم (اینجا بگویم از محاسن گوش که یکی از آنها این است که دو تا می باشد لذا این گونه باشد که گوش های شنوای این دیار راه وردی دارند چون امکان خروج اش معلوم است) و این که ما آنقدر زور داریم که می توانیم مثل تمساح بخزیم و هزار‌ها چیز دیگر، از جمله حقوق مزایای توپ که فقط نه شوتش کنی و نه بترکونیش!

اندر حسن‌های این ایام هم باید به مسئله باند بپردازم‌. باند همه رنگش خوبه، بچه زرنگش خوبه. شنیدیم و ندیدیم البته، که هفته قبل برخی از مسافر نما‌ها در فرودگاه بین‌المللی مشهدبجای صبر انقلابی داشتن ورداشتن ریختن رو باند فرودگاه و از این جور کار‌های مسخره و اعتراض بازی و کارای دهه پنجاهی. این مسافرنما‌های کم صبر که که فقط نوزده ساعت تو فرودگاه مانده بودند بجای این‌که از مسوولان تشکر و قدردانی کنن که منت سر این‌ها می زارن و جابجاشون می‌کنن، تازه دو قورت ونیمشون هم باقیه و سر از روی باند در آوردند.

 شما حقتونه (مسافر نما‌ها رو عرض می کنم) بگیرن … بگیرن خزنده تون بکنن. اصلن شما‌ها رو اگر دستگیر کنن (که من خواهش می‌کنم این کارو بکنن تا ثابت بشه) می‌فهمید که این یک جریان هدایت شده مخملی، از نوع کلاهش بوده (آش آکل قربونتم، اسمال یخه غلامتم و از این جور عرض ادب‌ها) که خرجش رو این داش «سوروس» می‌داده و بنا بوده  با این کار‌ها تشویش اذهان درست کنه و از این طریق یک نارنجی راه راه درست کنه. بگیریدشون، خودشون بهتون می گن. روزم مبارک، دنبم سه چهارک… 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s