آقاي رئيس جمهوري منتخب ، من به شما رأي نداده ام !

داشتم در بین مطالب آرشیوی ام مروری می کردم، چشمم افتاد به این نوشته که درست در ایامی که آقای رئیس جمهوری،تازه  بر کرسی صدارت تکیه زده بودند برایشان نوشتم و به واسطه به دستشان رساندم. هنوز در ایام تیر ماه هستیم و دو سال از نوشتن آن نامه می گذرد. احساس کردم دوباره مرور کردنش خالی از لطف نیست.

——————

آقاي رئيس جمهوري منتخب ، من به شما رأي نداده ام ! 

من اردوان روزبه روزنامه نگار 35 ساله اي هستم كه در هر دو دوره انتخابات نهم رياست جمهوري به شما رأي نداده ام، اما اينك كه شما با كسب اكثريت آراء توانسته ايد به يمن برگزاري يك انتخابات كه به روايتي براي اولين بار در كشور ايران پس از انقلاب، دموكراتيك است ( البته من با ظن به آن مي نگرم ) رئيس جمهوري كشور   باشيد، دوست دارم با شما گپي صادقانه داشته باشم و  به شما بگويم كه چرا به شما رأي نداده ام.

جناب آقاي احمدي نژاد

 حاميان شما كساني بودند كه اگر چه امروز لب به سكوت مهر كرده اند، اما در گذشته هيچ گاه نظرات مخالف را بر نمي تابيدند، آنها كساني هستند كه در سال هاي پيش، كوچكترين اعتراض به عملكرد خود را با مشت و خشونت پاسخ داده اند و به نظر من سكوت امروزشان نه از سر رضا كه سر تدبير است، من اسم اين وضعيت را آتش زير خاكستر مي گذارم. آيا قول خواهيد داد گروهي با نگرشي قشري كه خود را« حجت »  تمام مي دانند و حتي در اقليت هم غلبه خود را بر اكثريت تحميل مي كنند، دوباره عرصه را بر مردم تنگ نكنند؟آيا سعي خواهيد كرد كه به پيشنهاد نماينده محترم اصفهان، وزارت خانه اي را تحت عنوان « وزارت نهي از منكر» پيشنهاد نكنيد؟ آيا كمك خواهيد كرد اين نوجوانان پاچه كوتاه و مانتو فلان كه همه شان بدون استثناء تاريخ توليدشان بعد از سال 57 است، با درك عطوفت اسلامي و آگاهي « امر به معروف » شوند و نه فقط با خشم و كينه اي كه خود نمي دانند از كجاست « نهي از منكر»؟

بسياري مي گويند احمدي نژاد مي آيد تا فاصله طبقاتي را با سوق دادن غني به سمت فقير از ميان ببرد، آيا كمك خواهيد كرد تا فقير جامعه اي كه شما رئيس جمهوري منتخب اش هستيد مانند غني اش گردد؟

آقاي احمدي نژاد !  

 من به شما رأي نداده ام،  چون احساس مي كردم اين جامعه تحمل و توان تحولات يك باره و غير سيسماتيك  را ديگر ندارد. چون فكر مي كردم خواهران و برادرانم آن قدر به دنبال نان و كار و كنكور دويده اند كه اين روزها معناي حضور را فقط در صف نان و شير رايانه اي احساس مي كنند، اميدوارم شما به من ثابت كنيد كه مشاركت، حضور و سهم خواهی واقعی را در جامعه براي مردم به ارمغان خواهيد آورد؟ اگر بگويم باور ندارم، شما از اين شهروند كوچك جامعه بزرگ ايراني دلگير خواهيد شد؟مي دانيد وقتي آقاي كلهر « شما » در مصاحبه اش با شبكه بي نام و نشان « مهاجر » اشاره به سياست هاي فرهنگي  در « مد » و لباس و خوانندگان مي كرد با خود فكر مي كردم، شما مي دانيد كسي دارد به عنوان سخنگوي فرهنگي شما حرف هايي را مي زند كه اساساً خودتان هيچ اعتقادی به آنها نداريد. شايد نام اين کار فريب باشد، چون شما خيلی دير گفتيد كه اين نظرات شخصي آقاي كلهر است، بعد از به دست آوردن رای های مردم. فکر می کنم زمان ثابت خواهد كرد كه نظرات را  چه حد تحمل خواهيد كرد.

در دور نهم انتخابات، چهل و هشت ميليون ايراني مي توانستند راي دهند؛ يعني حدود هيجده ميليون راي كه شما داريد نزديك به سي و هشت در صد  آرايي است كه شصت و دو در صد مابقي اش به شما « نه » گفته اند، حاضر هستيد براي آن گروه ثابت كنيد كه در « نه » شان اشتباه كرده اند، راستی شما برای مخالفانتان چقدر ارزش قائليد؟

رئيس جمهوري منتخب 

 من به احترام دموكراسي و آراي كسب شده شما، عليرغم تعداد كمتر آن نسبت  به آراي كسب نشده و قبول  ضعف آناني كه براي حمايت از فكرشان ، حضوري گسترده در انتخابات نداشته اند و از فرصت به وجود آمده شبه دموكراتيك بهره نبرده اند، شما را رئيس جمهوري كشور مي دانم، اما اين موضوع برايم اهميت دارد كه بدانم شما براي من كه مدافع شما نيستم امنيت اجتماعي را چگونه فراهم خواهيد كرد؟بگذاريد بدون تعارف بگويم، پشت سر شما حرف بسيار است. گروگان گير سفارت آمريكا، مسئول بخش هاي ويژه و از اين دست صحبت ها،  اما براي من هيچ كدام از اين حرف ها پايشان را از غضب و خشم دشمنان  ناشي و منتقد كم فكر  شما فراتر نگذاشته است، اميدوارم ببينم رئيس جمهوري منتخب ايران چگونه به مردمش فرو خوردن غضب و دوري از خشونت را خواهد آموخت. من اميدوارم شما بتوانيد به آنهايي كه خود نمي دانند با چه عنواني در زندان هستند، حداقل بگوييد معناي جرم سياسي چيست و مزه حقوق شهروندي را براي من به عنوان يك منتقدتان به ارمغان بياوريد.در نهايت شما مي دانيد كه بسياري از حوادث كه به نظرساده مي آيند مي تواند تأثيری ماندگار بر سرنوشت يك مردم داشته باشد، تجربه عراق و افغانستان را به خاطر داريد؟ پس براي آسايش مردم اين تجربه را به كار بگيريد. شما رئيس جمهوري شده ايد تا انشا الله حافظ امنيت، رفاه و عقايد آنها باشيد و نه بر عقايد آنها، شايد دنياي بيرون ما نيز منتظر است تا بداند شما بر عقايد ما چگونه حالی را روا می کنيد.نمي دانم چهار سال ديگر چگونه به ورود شما خواهيم انديشيد. نمي دانم شما و همراهتان چگونه خود را ارزيابي مي كنيد. نمي دانم آيا در اين مدت تكه هاي پازل يورش ارباب قدرت به اين كشور تكميل شده است يا نه. اما يك چيز را خوب مي دانم: هرچه بزرگتر باشيم حتي خطاهاي كوچك ما نيز تأثيرات بزرگي بر سرنوشت كساني خواهد گذاشت كه نه حساب بانكي خارج كشور دارند و نه « يوزانس » خريد مي كنند، نه تعطيلات را در آنسوي دنيا مي گذرانند.

آقاي محمود احمدي نژاد! تاريخ يگانه قاضي است كه ما را نقد خواهد كرد، اين نکته را هيچكدام از ما از خاطر نخواهيم برد.

 يار آن بود كه صبر كند بر جفاي يار

ترك رضاي خويش كند در رضاي يار

 گر بر وجود عاشق صادق نهند تيغ

 بيند خطاي خويش و نبيند خطاي يار  

 تير ماه يكهزار و سيصد و هشتاد و چهار

1 دیدگاه برای «آقاي رئيس جمهوري منتخب ، من به شما رأي نداده ام !»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s